28 sierpnia 2023

ulepszanie świata

Cytat na dziś

 

"Jest nikim ten, który nie ulepsza świata"- film Królestwo Niebieskie.

 

„Nie jesteście tutaj tylko po to by przeżyć. Jesteście tu, aby pozwolić światu żyć na większych obrotach, ze wspanialszą wizją, z piękniejszym duchem nadziei przyszłych osiągnięć. Jesteście tutaj by uczynić świat bogatszym, i stajecie się biedniejsi za każdym razem gdy zapominacie o tej misji.” - Woodrow Wilson

 

Pytanie na dziś

 

Co mogę zrobić by być naprawdę pomocnym?

Dlaczego powinno mi na ty zależeć?

 

Dzisiejsze rozważania

 

Fajnie jest mieć w życiu pasję. Daje ona poczucie sukcesu na codzień. Jeszcze fajniej jest mieć misję, bo wtedy sukces nie należy jedynie do nas, ale mamy możliwość dzielić się nim z innymi. Rasmus Ankersen w swojej książce "Kopalnie Talentów" wskazuje, że poczucie misji jest najsilniej motywującym czynnikiem w życiu sportowców. Misja dotyczy tego co wykracza bardzo mocno poza osobiste interesy zawodnika. Wybitni zawodowi sportowcy często współzawodniczą z myślą o poprawie warunków bytowych społeczności z których się wywodzą. Niektórzy bardzo intensywnie wspierają inicjatywy charytatywne, użyczając swój wizerunek, dedykując swoje sukcesy i przekazując darowizny finansowe. Są też tacy, którzy swoimi wysiłkami pomagają w funkcjonowaniu założonych przez siebie szkół dla dzieci z biednych dzielnic wielkich miast.

Pamiętam z własnych doświadczeń zachowania wybitnych tenisistów, którzy wykraczali bardzo daleko poza własne poczucie komfortu aby być wsparciem dla młodszych i mniej doświadczonych kolegów. Z pośród wielu takich sytuacji szczególnie utkwiło mi w pamięci zachowanie Guillermo Garcii Lopeza (28 ATP) w klubie Monte Mar w Alicante, który pomimo choroby i fatalnego samopoczucia stawił się na trening z Igorem Bujdo (739 ATP), będąc świadom jak wielkie znaczenie mentalne ma dla młodego gracza trening z zawodnikiem z pierwszej 30 ATP. Maciej Rajski (532 ATP) wspominał jak wielką uwagą, zainteresowaniem i serdecznością obdarzył go Juan Martin DelPotro (3 ATP) podczas treningu w czasie turnieju zawodowego na Florydzie. Łukasz Kubot (1 ATP w grze podwójnej) nie odmówił żadnemu dziecku prośby udzielenia autografu, w czasie meczu SuperLigi w Kozerkach 2023, dokładając starań, by każdy odszedł ze spotkania z najlepszym deblistą świata wzmocniony. 

Dzięki ludziom, którzy obdarzyli siebie misją, świat jest lepszym miejscem. 

 

Jak więc poprawić świat?

 

Tradycyjne sposoby niestety zawodzą. Świat jest miejscem, w którym nie ma zwycięstwa bez porażki. Podobnie jak nie ma góry bez dołu, północy bez południa, przodu bez tyłu, ciemności bez światła i w końcu polepszenia bez pogorszenia. Wszystko co materialne pojawia się i znika w dłuższym bądź krótszym cyklu. Aby poprawić trwale to co nas otacza trzeba zmienić sposób w jaki na to patrzymy. 

W kontakcie z innym tenisistą, rodzicami, trenerami swoimi i rywali, rodzeństwem, i kibicami 

warto zdać sobie sprawę, że mamy do czynienia z kimś dokładnie takim samym jak my. Ma jednakowe dążenia i pragnienia, toczy bardzo podobne wewnętrzne bitwy, tak samo jak my potrzebuje wsparcia i pomocy. Bez rywala i osób w jego otoczeniu nie byłoby możliwe zwycięstwo. Gdy jesteśmy wobec kogoś uczciwi i uprzejmi, sami stajemy się takimi ludźmi. Gdy traktujemy kogoś z szacunkiem, zdając sobie sprawę, że robi co w jego stanie na tym poziomie na jakim się obecnie znajduje, to sami stajemy się godni szacunku. Wielkość sportowca nie wynika z jego osiągnięć, tylko z jego świadomości, że na sukces składa się dokumentnie wszystko co go otacza, i wszystko trzeba umieć docenić. Niewielu osobom udało się osiągnąć taki poziom świadomości, ale jedna chwila z nimi spędzona pozostaje w pamięci na lata. 

Spójrz na to co dobre w koledze lub koleżance, z którą trenujesz. Skup się na dobrych, pozytywnych jej cechach, przypomnij sobie wszystkie chwile z nią związane, które  dały Ci radość i satysfakcję. Pomyśl o trenerze, który z Tobą pracuje jak na osobę, która zawodowo zajmuje się pomaganiem Tobie. Ten człowiek spędza większość swojego dnia troszcząc się o Twój tenisowy dobrobyt. Doceń to, uszanuj, a docenienie i szacunek staną się częścią Ciebie.

 

Pomocne myśli na dziś

 

  • "Bądź uprzejmy, bo każdy którego spotykasz toczy tą samą ciężką bitwę co ty" - Platon
  • Osoba godna szacunku to ta, która nim innych obdarowuje.
  • Gdy zmienisz myślenie, zmienisz doświadczenie. 

 

 

TenisWil

Grupy wyczynowe