01 września 2023

Strach przed Strachem cz.2

Zdanie dnia:

Strach ma wielkie oczy. Spójrz w nie głęboko a zobaczysz, że odwróci wzrok. 

 

Pytanie dnia:

Jak pokonać strach na korcie?

 

Dzisiejsze rozważania:

Strach pojawia się, gdy umysł zajęty jest tym czego jeszcze nie ma, a co może nigdy się nie pojawić. Przyszłość nie jest nam znana, więc zaprzątanie nią sobie głowy leży w gestii bukmacherów a nie tenisistów. Skupianie się na tym czego nie ma, zabiera uwagę gracza od tego co jest teraz. 

No właśnie... co jest teraz. Najczęściej procesom myślowym i emocjom towarzyszą reakcję fizjologiczne. W stresie pocą się ręce, przyspiesza oddech i szybciej bije serce. Zwiększa się napięcie mięśniowe, tężeją mięśnie twarzy, zaciska się gardło. Pozwoliliśmy by zawładnęła nami obawa przed tym czego nie ma i teraz trzeba sobie radzić. 

Jak z tym walczyć? Czas by zdradzić sekret. Lepiej z tym nie walczyć. Jeśli walczysz z jakąś myślą, czy uczuciem, a tym właśnie jest strach i stres, to sprawiasz, że odczuwasz je dłużej i coraz mocniej. Strach by minął szybciej, trzeba poczuć i doświadczyć. Można spróbować bać się z całych sił. Pozwolić rękom się pocić i drżeć ile tylko im się podoba. Niech serce wali jak młot pneumatyczny, a co tam. Hiperwentylacja? Super, poproszę o więcej.Gdy obserwujemy reakcje organizmu pozwalamy sobie na odrobinę dystansu do tego co się dzieje i mentalnie wracamy do chwili obecnej. Zmieniamy perspektywę z targanego emocjami wojownika na zaciekawionego obserwatora. Wystarczy parę chwil takiej terapii i już możemy myśleć trochę trzeźwiej, udało nam się zrobić mentalny wydech i daliśmy sobie szansę na drugi oddech. Gdy miną trudne chwile i wróci zaufanie w grze, cieszmy się tym wspaniałym uczuciem, bo to jedne z najprzyjemniejszych rzeczy jakie spotykają tenisistę. Jeśli jednak nadal dusi nas strach pozwólmy sobie znowu w pełni go doświadczyć, bo najwyraźniej nadal potrzebuje naszej uwagi. Potraktujmy strach jak przyjaciela, który bardzo pilnie potrzebuje z nami porozmawiać. Jeśli będziemy go unikać to tylko zwiększy jego desperację. Po szczerej rozmowie, dobry kolega strach pójdzie spokojnie zająć się swoimi sprawami. 

 

Przydatne myśli na dziś:

  • Wszyscy się boją, ale też każdy może oswoić strach.
  • Obawa przed strachem tylko go wzmacnia. Poczuj go by osłabł. 
  • ​​​​​​​Przekuwam strach w odwagę, obserwując swoje reakcje.  

 

 

 

 

TenisWil

Grupy wyczynowe