28 sierpnia 2023

Przyłóż się, co ci szkodzi?

Zdanie dnia

Nie każdy z nas jest w jednakowym stopniu utalentowany, ale wszyscy możemy jednakowo dać sobie szansę na rozwijanie naszych talentów.

 

Pytanie na dziś

 

Czy zrobienie tego co mam w tej chwili zrobić najlepiej jak tylko umiem, będzie mnie kosztowało dużo więcej niż wykonanie tej samej czynności bez uwagi i staranności? Co mi da staranność i dokładność moich działań?

 

Dzisiejsze rozważania

 

Wszyscy znamy słynne egipskie piramidy. Stoją tam gdzie je wybudowano już od paru tysięcy lat. Przetrwały zmiany klimatu, mnóstwo wojen, burze piaskowe i doprawdy trudno powiedzieć co jeszcze. Mimo, że zbudowano je w starożytności, to nadal wprawiają w osłupienie odwiedzających je turystów. 

Rozejrzyj się wokoło i powiedz która z otaczających cię budowli przetrwa twoim zdaniem 5 – 6 tysięcy lat w prawie niezmienionej postaci. 

Czemu piramidy przetrwały? Co sprawia, że wydają się być wieczne? Czy ich budowniczowie posiadali większą wiedzę i umiejętności niż my teraz? 

Oczywiście nie. Nawet jestem zdania, że nie byli mądrzejsi i bardziej utalentowani od wielu współczesnych im inżynierów z innych cywilizacji. To co uczyniło ich dzieła wiecznymi to pragnienie aby ich budowle przetrwały niezależnie od okoliczności. Tak więc zbudowali piramidy stosując najtrwalszy znany im materiał i przy użyciu najdoskonalszych znanych im technik, aby ten jeden z cudów starożytności wytrzymał najgorsze możliwe warunki. 

Żadnych dróg na skróty.

Żadnych wymówek.

Powiedz mi, jak myślisz co by się stało jeśli zrobiłbyś dzisiaj każdą rzecz jaką masz do wykonania, dając z siebie absolutnie wszystko co w tobie najlepsze?

Nie zrozum mnie źle, nie chodzi tutaj o rezultat twoich działań tylko o nastawienie i podejście do tego co robisz. 

Co by to było gdybyś porozciągał się po treningu tak starannie jak to tylko możliwe?

Pewnie mięśnie nie stałyby się bardziej elastyczne po jednym razie, zapewne zakres ruchomości w stawach nie uległby drastycznej poprawie, ale czas spędzony w uwadze i koncentracji rozwinąłby właśnie te dwie kluczowe dla każdego sportowca cechy. 

Z czym wiązałoby się wykonanie  na treningu ogólnorozwojowym każdego jednego ćwiczenia ze 100 procentowym zaangażowaniem?

Pewnie byłyby potrzebne nieco dłuższe przerwy między ćwiczeniami, zapewne byłoby tych ćwiczeń trochę mniej, ale twoje maksymalne oddanie zadaniu mogłoby być źródłem wewnętrznej satysfakcji z bycia tym, który się przykłada. Twój trener więcej energii mógłby poświęcić na przypilnowanie dokładności ćwiczeń, zamiast tracić czas na motywowanie Cię. 

Jak wiele dodatkowego wysiłku kosztowałoby cię utrzymanie pozytywnej mowy ciała przez cały trening aż do ostatniej minuty?

Neutralna mowa ciała kosztuje tenisistę dużo mniej energii niż negatywne gesty, krzyki i zachowania. Im zawodnik starszy i bardziej doświadczony tym lepiej zarządza swoją mentalną i fizyczną energią, gdyż na wyższych poziomach umiejętności gry, wytrzymałość ciała i umysłu często odgrywa decydującą rolę.  

Co możesz zrobić aby powstrzymać się od jedzenia ciężkostrawnych posiłków i przekąsek, które jedynie zaśmiecają twój organizm?

Niewiele jest tu do roboty. Wystarczy zdać sobie sprawę, że jest różnica między byciem najedzonym a odżywionym. Odżywienie to odrodzenie sił witalnych. Najedzenie to wypchanie żołądka treścią do przerobienia. Organizm wytworzy wszystkie potrzebne do prawidłowego funkcjonowania substancje niezależnie od tego co mu dostarczasz. Im więcej przydatnych rzeczy spożyjesz, tym mniej będzie musiał sam wytworzyć i tym więcej energii pozostanie ciału do aktywności fizycznej. 

Co by się stało gdybyś po odrobieniu zadania domowego, pouczył się dodatkowe 10 minut dla zdobycia większej wiedzy z danego przedmiotu?

Zapewne stracisz 10 minut życia. Te 10 minut i tak upłynie więc stracisz je niechybnie, a pogłębienie wiedzy w interesującym temacie może zaowocować większym zrozumieniem treści i ułatwić Ci wykonywanie podobnych zadań następnym razem. 

 

Różnica w działaniach prowadzących do  sukcesu lub porażki w niemal każdej dziedzinie życia, jest zwykle mikroskopijna. 

Uczynienie jej wcale nie wymaga tak dużo więcej pracy. 

Często trudno jest tutaj mówić o jakimkolwiek prawdziwym wysiłku. 

Większość czynności i tak trzeba wykonać, dzień w obydwu przypadkach będzie trwał 24 godziny. 

Sukces to dotrzymanie złożonej sobie obietnicy, to wytrwanie w postanowieniu. To odnalezienie i podtrzymanie pasji. To nie jest wysiłek, tylko nastawienie, stan umysłu, który można samemu wytwarzać. 

Zmiana podejścia rzadko jest przyjemna na początku. Często będziesz się łapać na tym, że zapominasz o swoich obietnicach i postanowieniach. To nie ma znaczenia. Ważne, że sobie przypominasz o nich i próbujesz jeszcze raz. Każdy kolejny raz przyjdzie ci nieco łatwiej, bo szlak został już przetarty. 

Jeśli masz nawyki, które chcesz i możesz zmienić, jak na przykład spożywanie pokarmów przesyconych tłuszczem i cukrem, nadmierne korzystanie z komputera lub telefonu kosztem snu i odpoczynku, zapominanie o pracy nóg podczas treningów, sparingów i meczy, możesz je zastąpić myślami i zachowaniami, które dadzą Ci więcej satysfakcji. Jak? Przede wszystkim w tej chwili wybierając sałatkę, zamiast hamburgera, jabłko zamiast batonika, soczek zamiast coli, książkę zamiast komputera, sen o 21.00 zamiast patrzenie w ekran telefonu do 23.30, szybki powrót po uderzeniu do środka kortu zamiast przyglądania się zagraniu. Jedna świadoma decyzja ułatwia kolejne. Ciąg świadomych decyzji może pomóc w wytworzeniu nawyku i zmniejszenia energii mentalnej potrzebnej do ich podejmowania. 

Zmieniasz kierunek, w którym zmierzasz w tej właśnie chwili. Piłka uderzona z milimetrowym błędem na naciągu ląduje dwa metry za kortem. Samolot lecący z błędem kursu rzędu 1/10 stopnia wyląduje tysiące kilometrów od zamierzonego celu. Jedna mała, świadoma decyzja podjęta w tej chwili uczyni wielką różnicę jeśli jesteś ją gotów podejmować, za każdym razem TERAZ.

 

Powodzenia. Pamiętaj, że wielką różnicę czyni milimetr na naciągu i 1/10 stopnia odchylenia od prawidłowego kursu. Skup się i pamiętaj o swoim postanowieniu. 

 

Przydatne myśli na dziś:

 

  • To co myślę i robię teraz czyni wielką różnicę. 
  • Sukces to dotrzymanie obietnicy i wytrwanie w postanowieniu w tej chwili. 
  • "All gave some. Some gave all" - autor nieznany.  Wszyscy potrafili dać trochę. Tylko nieliczny dali z siebie wszystko
  • "It's never crowded along the extra mile" - Wayne Dyer. Na dodatkowym, nieobowiązkowym kilometrze nigdy nie odnajdziesz tłumów. 

 

 

TenisWil

Grupy wyczynowe