02 września 2023

Od ziarna do Owocu.

Zdanie dnia:

Rzucenie jabłkiem w krzaki nie zawsze prowadzi do powstania pełnej owoców jabłoni. 

 

Pytanie dnia?

Dlaczego to co robię nie daje efektów?

 

Dzisiejsze rozważania:

Drzewa owocowe mają długi cykl rozwojowy. Zanim z nasiona powstanie roślina zdolna do produkowania owoców nierzadko musi upłynąć 7, 8 lat. Roślinie się nie spieszy. Robi swoje, nie czeka, rośnie spokojnie i jak przyjdzie jej czas to daje owoce . Ten, który ją zasiał przeżywa nieco inną historię. Aby wytrwać w pielęgnowaniu młodego drzewka, musi wiedzieć, że potrzebny jest czas i umiejętności pielęgnacyjne. W tenisie też potrzebny jest czas i umiejętności pielęgnacyjne. 

Ziarnem jest myśl, której wyrazem są podejmowane przez nas decyzje. Na przykład myśl o intensywnej pracy nóg zaraz przed każdym z uderzeń po koźle, może sprawić, że naszym zagraniom będzie towarzyszyła świadoma decyzja o odpowiedniej atencji stóp. Ziarno wykiełkuje. Nie sprawi to, że natychmiast wszystkie forehandy i backhandy ulegną poprawie. 

Kolejny przykład: zawodnik podejmuje wyzwanie trenera, aby po błędzie spojrzeć w struny i wziąć trzy głębokie oddechy. Przyjmuje tą myśl jako swoją i zaczyna wybierać taki właśnie sposób reakcji na nieudane zagranie. Ziarno zmieniło się w kiełek. 

Wybory i decyzje prowadzą do odpowiadających im zachowań

Wybieranie atencji w stopach prowadzi do reagowania na odbijającą się od kortu piłkę stopami. Skupienie wzroku na jednym punkcie (struny) i pogłębienie oddechu porządkuje umysł i rozluźnia ciało. Zachowujemy się w sposób uporządkowany i rozluźniony. Z kiełka wyrosła siewka

Z zachowań wypływają odpowiadające im doświadczenia. Reagowanie na odbijającą się od kortu piłkę stopami pozwala szybko, dzięki regularnej praktyce, odnaleźć rytm uderzeń na różnych nawierzchniach kortu i przy zmieniających się warunkach (wiatr, temperatura kortu, piłki i powietrza, wysokość nad poziomem morza). Sprężone stopy pozwalają rozluźnić się rękom, punkt trafienia piłki ujednolica się, czujemy się pewnie z tym czym dysponujemy. Uporządkowany umysł i rozluźnione ciało pozwala doświadczyć spokoju i zadowolenia i sprzyja jasności myśli. Siewka przerodziła się w młode drzewo. 

Doświadczenia, które są naszym udziałem prowadzą do odpowiadających im emocji. Rozluźnione ręce, komfortowa pozycja przy wykonywanych zagraniach, pewność powtarzalności ruchu daje uczucie zadowolenia i satysfakcji z czystego i swobodnego uderzania piłki. Spokojny umysł i jasność myśli wprowadza zawodnika w stan flow, w którym wszystko staje się oczywiste, naturalne i instynktowne. Młode drzewo zmieniło się w dojrzałą roślinę. 

Odczuwane przez nas emocje prowadzą do odpowiadających im myśliZadowolenie i satysfakcja, przekraczający wszelkie ograniczenia stan flow wywołują myśli o uczestniczeniu w czymś niezmiernie ważnym i wyjątkowym. Myślimy, że jesteśmy częścią większej całości i chcemy by nasza część przysłużyła się jak najlepiej wszystkim. Dojrzała roślina wydała owoce. 

Wytrwałość to 90 % sukcesu. Od myśli do poczucia wewnętrznej samorealizacji prowadzi daleka droga. Naszego drzewa tenisowego rozwoju nie można zaniedbać na etapie myśli, wyborów, zachowań, doświadczeń, emocji i samorealizacji. To, że nie ma jeszcze owoców nie oznacza, że nigdy ich nie będzie. Cierpliwość, wytrwałość i wiara w codzienną pracę niewątpliwie dadzą wspaniałe efekty. Nie poddawaj się!

 

Przydatne myśli na dziś:

 

  • moje myśli i moje wybory są ważne.
  • radość i zadowolenie jest czymś na co trzeba pracować.
  • przyjemność z tego co robię i czym się zajmuję zależy wyłącznie ode mnie. 

 

 

 

 

 

 

 

TenisWil

Grupy wyczynowe